Kilit pozisyonlardaki çalışanlarınızı yedekleyin!

Bugün yana yakıla beni arayan, danışmanlık verdiğim bir müşterimin başına geleni sizinle paylaşmak istiyorum.

Firması küçük ölçekli bir firma ve bir kişinin birçok işi yaptığı firmalardan. Aşırı esnek! yapıları sebebi ile görev tanımları belirsiz, ve kimsenin yaptığı işi yapacak ilave bir çalışanı yok.

Bu sabah yazılımları kuran, uzak destek veren, sahada müşterinin sorunlarını çözen, tüm müşteri erişim, şifre bilgilerine sahip, tüm teknik destek sistemini bilen tek kişi, sabah bir e-posta atmış.

“Bu ay sonu itibarı ile istifamın kabulünü” diye. Yeni ve iyi bir iş teklifi almış, karşı taraf bekleyemem çok fazla, ay sonunda başla deyince, ihbar süresini hesaplayıp hemen istifasını vermiş elemanı.

Ben ne yapacağım, tüm müşteri teknik bilgisi ve erişim bilgisi onunla beraber gidiyor diyor.

Haklı, çok kötü bir durum.

Firmalarınızda “kilit pozisyonlarda” kişiler varsa asla tek başına o işi yapmasına ve “kilit adam” olmasına izin vermeyin. Bu size her ne kadar ilave maliyet getirse de, uzun vadede şirketinizi benzer bir şok durumundan koruyacaktır.

Kilit pozisyonlar için en az 3 kişi istihdam ederseniz, firmanız güvendedir. Biri hastalandı, diğeri cenazeye gitti… mutlaka firmanızda işi yapacak biri olacaktır. Ve bilgiler 3 kişi tarafından bilindiğinde, bütün bilginin gidenle yok olması gibi bir sorun yaşamazsınız.

Kilit pozisyona 2 kişi de istihdam edebilirsiniz. Bu durumda en azından kendinizi emniyete almış olursunuz.

Benzer bir durumu başka bir firmada da görmüştüm. Özel uzmanlık gerektiren bir pozisyonun işini, maaş tasarrufundan dolayı şirketteki mühendislere yaptırmaya çalışan bir patron vardı. Aynı şekilde mühendislerin kadroya eleman alınması yönündeki uyarılarına kulak tıkanmış, sonra sorunlar ardarda katar olup patladığında iş işten geçmişti. Çünkü kendi görevi olmayan mühendisler de işi yeterince özen göstererek yapmadıklarından sorunları sadece örtmüş, ve ötelemişlerdi.

Kilit pozisyonlarınızı daha her şey sizde iken yedekleyin, sonrasında tekrar oluşturmanız, hem daha fazla paraya, hem de en değerli sermayeniz zamana mal olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s