HERŞEY KENDİNE İNANMAKLA BAŞLAR…

Satışta önce inancınızı satmalısınız!

10 dakikada hayatın sırrını, kilo vermenin sırrını ya da 3 adımda zenginliğin sırrını verdiğini iddia edenlerin en çok kullandıkları argümandır kendine inanmak.

Bir hayali satmak için bir doğru kullanılır. Bunun ardındaki mantık aslında kendine inanan insan için imkansızın sadece zaman alan bir süreç olduğu gerçeğidir.

Çünkü tersi durumda yani inanmıyorsan ne bir ticareti sürdürebilirsin ne bir ilişkiyi. Bir cephe savaşını da kazanamazsın, hayat savaşını da. Bir arkadaşlık devam etmez inanç olmadıkça, inanmazsan yatırım da yapamazsın. Her şey inanmakla başlar, inanırsan her şeyi başaracak potansiyelin içinde olduğunu görebilirsin. Yeter ki inan ve iste, sonra yola çık.

Ercan ÖZTÜRK Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Başarılı bir insan olmak hepimizin isteği. O zaman önce kendine, becerilerine, azmine, hırsına inanacaksın. Kendi savaşına inanacaksın.

Ürün mü satıyorsun veya hizmet. Önce sattığının gerçekten işe yarayacağına inanacaksın. Müşteri gözlerine bakar senin. En ufak tereddüt veya yalan, seni ifşa eder. İnanmadığında dilin sürçer, elin titrer, gözün seğirir, ama seni ele sen verirsin. İnanırsan gözlerinden fışkırır tutkun ve inancın.

Teknik kalite, üstün özellikler, uygun fiyat değil, önce karşındakine tutkunu ve kendine, sözüne, ürününe inancını satarsın. O duyguyu karşındakine geçirebildinde ise işin sunum, fiyat, kalite kısımlarına sıra gelir. Sattığın ürünün müşterine sağlayacağı “Değer”dir seni inandıran. Eğer müşterine bir değer sağlayamıyorsan sen bile kendini inandıramazsın.

İnanç ile karşıladığın bir müşteriye ilk intiba olarak duygunu aktarırsan %80 işi başarmışsındır. Sadece %20, sunum, fiyat, pazarlık vs kalmıştır geriye.

Aksi halde ilk intiba ’da senin dahi sattığına inanmadığını satarsan, %80 işi kaybetmişsindir. Ne markanın gücü ne fiyat ne başka etken o satışı sana sağlayamaz.

Markaların ardındaki en büyük güç, müşterilerin markaya duyduğu inanç ve güvendir. Sattığını marka yapacak ilk etken de satıcı olarak veya marka sahibi olarak senin önce markaya ve ürüne inancın ve güvenindir.

Sen inanmazsan beni inandıramazsın!

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s