KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN DANIŞMANLIK

Sektördeki ürün ve hizmetlerdeki benzerlik ve yeni bir hikayenin yazılamaması artık birçok ürünü, birçok işi yok etmeye başladı hata birçokları bir kaç ayda yok olabiliyor.

B2B ve B2C sitelerindeki yayılma, her türlü ürünün artık iki tıklama ile kolayca ve çok ekonomik fiyatlara tedarik edilebiliyor olması sektörleri zorlamaya, ve iş hacimlerini düşürmeye başladı. N11 ve benzeri siteler ile rekabet etmek imkansız hale gelmeye başladı.

Zaman yeni bir hikaye, yeni bir yürüyüş başlatma zamanı.

Danışmanlık her zaman kullanıcılar tarafından pahalı görülmüştür, genellikle ve özelde de ülkemizde bilgi, tecrübe her zaman ucuz, hatta bedava olması gereken bir ürün olarak algılandığından her fiyat pahalı olarak görülür.

Büyük işletmeler için danışmanlık almada bir sorun yok, ancak küçük ve orta boy işletmeler ki, bunların bu hizmetlere genelde daha çok ihtiyacı var, danışmanlık hizmetini almayı düşünmekte bile zorlanıyorlar.

Değişim ile her meslek değişirken, danışmanlığın şekli ve formatı da zamanla değişecek. Ancak küçük ve orta boy işletmelerin bu değişimi beklemeye zamanı var mı?

Aslında artık zaman hiç yok. İflaslar, bataklar kapının hemen ardında. Krizi yönetme kabiliyeti bile olmayan firmalar sektörde ayakta kalmaya dahi güç bulamaz halde.

Danışacakları, profesyonel öğüt alabilecekleri insanlara ihtiyaçları var. Ancak ne istihdam yapabilirler, ne de pahalı danışmanlık ücretleri ödeyebilirler.

Godin bir yazısında;

“İlk hatanız yanlış otobüse binmekti. Her zaman hatalar yapılabilir. Ama önemli ve size bedel ödetecek hata ise o otobüste kalmaktır.” diyor.

Peki neler yapabilirler? Daha ekonomik danışmanlık çözümleri yok mu? Ebette ki var. Aşağıdaki birkaç örnek yüksek ücretli danışmanlık hizmetlerine alternatiftir.

  • Ciddi bir yönetim kurulu organı olan işletmeler belirli süreler için güvendikleri bir danışmanı dışarıdan yönetim kurulu üyesi olarak atayabilir.
  • Böyle bir organı olmayan kuruluşlar yine güvendikleri bir danışmanı geçici olarak ve haftanın belirli günleri yetkisiz yönetici olarak atayabilir.
  • Organizasyon yetersiz ise üst yönetici güvendiği bir danışmanı haftanın belirli gün ve saatlerinde mentor olarak kullanabilir.

Bunları da oldukça makul fiyatlara yapabileceklerdir, önemli olan güvenebilecekleri, bilgisi ve iş yapma isteği olan birkaç kişiye ulaşarak birlikte çalışabilecekleri kişiyi bulmalarıdır.

Ercan ÖZTÜRK Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s