İŞYERİNDEKİ MAYMUNLAR

Başlık size farklı çağrışımlar yaptı sanırım, Ama bu maymunlar sizin bildiğiniz maymunlardan değil. Sizin zamanınızı yönetmenize engel olan, sürekli baş ağrısına sebep olan sanal maymunlar.

Dedikten sonra bir örnekle devam edelim;

Yöneticisiniz, koridorda gidiyorsunuz. Bir çalışanla karşılaştınız. XX Bey, şöyle bir sorunumuz var, dedi. Ve siz tamam, bakarım. diye kısa öz ve hızlı bir cevap verdiniz. Siz çözümcü bir yöneticisiniz. Çalışan veya şirket sorunlarını tabi ki çözebilirsiniz. Ancak…

Gözünüz aydın, biraz önce bakımı ve beslenmesi çalışanınıza ait olan sevimli maymun artık sizin sırtınızda ve ona bakmak ve beslemek sizin işiniz oldu.

Peki bu maymuna çalışanınız bakıp, besleyebilir miydi? Yani o işi çözebilir miydi? Muhtemelen evet ama riske girmek istemediği için maymunu sizin sırtınıza gönderdi.

Ve artık o iş sizin işiniz haline geldi.

Hatta siz vakit bulup o soruna dönmekte geciktiğiniz zaman, belki de o kişi kapınızı çalacak ve “ne oldu o iş?” diye size HESAP soracak, KONTROL edecek. İş yapılmadığı durumda sizi gecikme veya başarısızlıktan sorumlu tutacak… Durup dururken çalışanınızın çalışanı haline gelmediniz mi?

Ve bu maymunların sayısı artmaya başladıkça sizin vaktiniz de yetmemeye başlayacak. Sadece çalışanlarınız değil, amiriniz, diğer bir bölümde çalışan arkadaşlarınız, hatta iş dışındaki eşiniz, dostunuz da kendi sırtlarındaki maymunları sizin sırtınıza göndermeye başlayacak.

Bu maymunların sayısı arttıkça sizin vaktiniz iyice yetmemeye başlayacak.

Peki, nasıl çözebiliriz başkalarının maymunlarını sırtlamayı?

Öncelikle delege etmesini bilmemiz gerekir, bunun için de çalışanlarınızın eğitilmeleri yani sizin koçluk göreviniz çok önemlidir. Onların sorumluluk alma bilgi ve yetenekleri olduğu sürece o maymunları olması gereken yerde, yani onların sırtında bırakabilirsiniz. Ancak bu sizin yöneticilik yeteneklerinizle çok ilgilidir. İşi sizin yapabileceğinizin %80’i kadar iyi yapabilecek bir çalışanınız varsa hemen delege edin.

İkinci olarak da “HAYIR” demeyi bilmeniz ve kullanmanız gerekir ki “HAYIR” demek nedense insanlar için çok zordur ve “HAYIR”’ı doğru bir şekilde kullanamıyorsak insanların motivasyonunu düşürürüz ve onları kaybetme ihtimalini yükseltiriz.

Bu ikisini yapamadığınız takdirde başkasının yükünü de siz taşımak zorunda kalacaksınız.

Unutmayın herkes kendi yükünü taşır, taşıyabilir. Başkasının yükünü hafifletmek için üstlenmek, sadece kendi yükünüzü artırmaya yarar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s