Satışlarınızı artıran temizlikçi… (Cleaner that increases your revenue)

Bir lider ve iyi bir satış yöneticisi, satıcıların daha efektif satış yapabilmesi için çözüm üreten kişidir bir şirkette. Bir distribütör olarak, satıcılarınızın büyük bir zamanının arabalarında, seyahatlerde geçtiğini söyleyebiliriz sanırım. Hatta nerede ise arabalarında yaşıyorlar bile denebilir 🙂 Orada çalışıyor, orada not alıyor, müşteri görüşmelerini arabada yapıyor, sipariş giriyor, yemeğini yiyor, hatta seyahatlerde yorulunca bir yarım saat kestiriyor. Satış için gereken broşürleri orada, parfümü , yedek gömleği hatta takım elbisesi, bir adet bagajda spor ayakkabı, çakmağı, sigarası, atıştırmalığı, suyu, telefon şarjı … Daha neler neler sayabiliriz biraz düşünsek.

Bir evden farkı yok gibi ne dersiniz, hatta fazlası bile var.

Bir çok firmada çalıştım ve birçok satıcı ile seyahat ettim. Gördüğüm şu ki, birçoğunun arabası karmakarışık, hatta derler ya heryer heryerde diye. Herşey birbirine girmiş vaziyette. Arka koltukta çocuk koltuğu olan, broşürler, dergiler birbirine girmiş, bagaja beni atsanız 3 ayda bulamayacağınız kadar karışmış, özellikle arka ve ön koltuk ayak aralığı çöpler ve içecek şişeleri ile dolu, küllükler taşmış, arabanın içi toz içinde…

Artık etkili ve verimli bir çalışma ortamı olmaktan çoktan çıkmış vaziyette.

Bu çok önemli bir sorun gibi durmuyor olabilir. Ama satıcılarınızın verimliliğini etkilediği gibi, seyahat anında onların bilgi alma, bilgi verme imkanlarını da kısıtlayıcı bir etki yapmaktadır.

Bir lider olarak hiç arabalara bakarak bunların nasıl daha etkin bir satış alanına çevrilebileceği konusunda fikir yürüttünüz mü? Nasıl daha organize olabilir, ve bilgi alma, verme noktalarında müşteri ile iletişimde daha verimli bir hale getirilebilir?

Başarılı lider genel kural koyup görevini tamamlamış gibi davranamaz, tek tek bireylerin başarısına da odaklanır. Her bir parçası iyi işlenmiş makineden verim ve ürün alınır. Her bir satıcıyı etkileyecek bu küçük hamle ile aslında satıcı mobil yeteneklerini de maksimize etmiş olma şansınız olacak.

Hareket anında, nasıl sipariş alıyorlar, nasıl işliyorlar sisteme? Müşteri görüşmelerinde nasıl bilgileri araştırıyor veya kayıtlara bakıyorlar, notları nasıl tutuyorlar? Müşteri konuşmalarında geçen konuları, verilen sözleri ne kadar sonrasında hatırlıyorlar? Arabalarında hangi broşürden ne kadar var, ne kadar düzenli ve müşteriler için gruplar çantalar haline getirilmiş, yoksa bir doküman havuzunda yüzer gibi atılmış, aranan bulunamaz halde mi?

Bu sorulara vereceğiniz cevapları tahmin edebiliyorum. Bu cevapların ardından sizin çalışanlarınıza daha verimli ve etkili mobil çalışma ortamı oluşturabilmeniz için bir fırsat görüyorum.

Yöneticilerden ve satıcılardan mobil ortamların nasıl daha iyi hale getirilebileceğine dair yorum ve önerileri diğer okuyucular ile de paylaşmalarını rica edeceğim. İlginç fikirler ve yöntemler ile birbirimize yardımcı olabiliriz.

Bilgi paylaşıldıkça artar. Şimdiden fikirlerini paylaşanlara teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s