İş tanımına göre eleman! (Stuff to job description)

Bizim firmalar nedense bu kurumsallaşma işini bir türlü beceremiyor. Asıl sebep kurumsal olmayan patron kafalarının, kurumsallaşmaya öncülük edebileceklerine inanmaları bence. Veya işi bir bilene de verseler, “aman ne yaparsan yap ama bana dokunma, keyfimi bozma” yaklaşımları olsa gerek.

Danışman almadan yapı, organizasyon değişikliği geçici bir süre insanlara kurumsallaşma zulmü uygulamaktan başka bir işe yaramaz.

Bu eziyetlerden biri de İş ve Görev tanımlarıdır.

Daha belki ortada o pozisyona uygun personel yokken, iş tanımı, görev tanımı, yeterlilikler, gereklilikler vs vs gibi birçok şey yazarız tanımın içeriğine. Üniversite mezunu olacak, ingilizce bilecek, 3 yıl satış tecrübesi olacak… Sonra 2500 lira maaş, 3 ay deneme süresi gibi yine konuştururuz öngörüsüzlüklerimizi. Biz buyuz, yapmadan duramıyoruz değil mi?

Yaşadığım, deneyimlerden gördüğüm kadarı ile de asla çizilen profil ile işe alınan birbirini tutmaz. Çünkü o senin fantazindir… Gerçek hayatta işine yarayacağını düşündüğün kişi hiç de senin öngördüğün gibi olmayabilir.

İş tanımına göre satıcı veya personel ararsanız, insanları size göre şekli biçilmiş bir kalıba oturtmaya, profesyonel diye aldığınız insanları tekrardan oldukları halden başka bir hale şekillendirmeye çalışır, kırar, küstürürsünüz.

İş tanımına göre insan işe almaya çalışmayın, aldığınız, görüştüğünüz, inandığınız insanların rahatlıkla uyabileceği şekilde, kişilere göre iş tanımı hazırlayın. Belki tanım kişinin kabiliyetine göre daha geniş kapsamlı bile olabilecektir. Bu yöntemin daha verimli olduğunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s