2020 İçin Ne Yapıyoruz?

Yılın son çeyreğinin ortasını geçtiğimiz şu günlerde yeni yıl kapıya dayandı.

Ümitler ve ümitsizlikler içinde, tahsilat, proje ve satış sorunları ile iyi veya kötü bir 2019 yılını geride bırakırken, gelecek sene için nasıl bir hazırlık yapmaya başladınız? Ya da şöyle sorayım. Hazırlık yapmayı hiç düşündünüz mü? Sene sonu müşteriniz nezdinde gelecek sene için alacağınız birkaç önlem ve girişimin size muhteşem satış fırsatları olarak geri dönebileceğini söylesem…

Fikir şu… Satış ekibinizin eline geçen 3-5 yıldaki en önemli ve sürekli yatırım yapan veya büyük sistem alımı yapmış müşterilerinizin isim listesini verin ve sahaya gönderin. Her birini tek tek ziyaret etsinler ve karşılıklı oturup sadece ” Gelecek sene neler yapacağız?” diye sorsunlar.

Yanlarında geçen senelerde geçtikleri siparişlerin listeleri olsun. Hangi dönemde neler aldıkları, nerelerde kullandıkları. Sonuçta sizinle ticaret bağının sebebi olan ne kadarlık bir envanterden bahsettiğinizi ortaya koyun.

Geçen dönemlerde yaşanan ürün sorunlarını, servis sorunlarını, aramaları ve aramalara dönüş kabiliyet ve hızını, sorun çözme gücünüzü, başarıları, memnuniyetleri, geliştirilmesi gereken konuları tek tek ele alın. Ve sorun. ” Bunu sizinle nasıl daha iyi hale getiririz?”

Sistem çok büyük veya çok önemli olmayabilir, hiç sorun değil. Müşteriye odaklanın ve ona, sistemini “sat-unut” mantığı ile değil “bundan sonra beraberiz, sorunlar olabilir ama beraber çözeceğiz, iletişim kanallarımız sonuna kadar açık size” mesajını verebilmelisiniz.

“Bu sene bizim için güzel ve verimli bir yıl oldu. Sizin firmanızın müşteri portföyümüze katılımı da bizim için en büyük kazanımlardan birisidir,” mesajını hissettirin hatta söyleyin.

“Bu toplantı bizim için gelecek sene size olan hizmetimizi ve ürünlerimizi nasıl daha iyi hale geliştirebiliriz, bunu tartışmak için çok değerli bir fırsat” deyin.

“Sizden gelen geri dönüş ve yorumlar, bizim sorunlara hızlı müdahale edebilmemiz ve kendimizi geliştirmemiz için bulunmaz bir kaynaktır.” deyin.

Aralık veya ocak başı her zaman bu süreç için en güzel süreçtir. Hatta erken bütçe çalışmasına başlayan müşterileriniz varsa kasım…

Nasıl gidiyor? Nasıl daha iyi yapabiliriz? Şirketiniz için bir değer olabilmek ve size katkı için gelecek sene neler yapabiliriz? Öz bu, buradan hareketle yapılacak toplantının size çok şeyler katacağına eminim.

Geçen senelerde sadece ürün değil, hizmet satıp müşteri memnuniyeti kazandığınızı, arada sürekli gelişmek zorunda olan bir müşteri ilişkileri yönetimi oluşturduğunuzu asla unutmayın. Ve onlar ile gelecek sene de iş yapma şansı sizi hayatta tutan en önemli etkendir.

Ekibinizi bir araya toplayıp, ziyaret planlarına başlayın bence. Erken yola çıkan yol alırmış. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s