DANIŞMAK MI! (To Consult?)

Beni tanıyanlar güvenlik sektöründe satışta 22 seneyi devirdiğimi bilirler. Yaklaşık bir yıldır satış danışmanlığı ve eğitimlerine başladım ve sürekli sorulan ve itiraz edilen konulardan biri sebebi ile bu yazıyı yazma zorunluluğu hissettim.

Danışmanlık ücreti kaç para!!!

Danışma, soru sorma, bilgiye değer verme maalesef bizim ülkemizde pek geçerli görülmüyor.

Bunun en büyük sebebi bilmenin ve bilginin saygı görmemesi, sürekli sektör değiştirenlerin yoğunlukta olduğu sektörlerde, uzun yıllar aynı işten edinilen tecrübenin hangi zorluklarla kazanıldığını bilinmemesi, anlaşılamaması… Ve en büyük sebeplerden biri de “Her şeyi bilenler” dir.

Saygı konusu hayatın başından itibaren ve aileden alınan eğitimler ile çözülmelidir. Buna sektörün çok yapabileceği bir şey yok. Kişi, kişilere, yaşa, tecrübeye, makama, insana, sevgiye, ilgiye, samimiyete saygı duymayı iş arkadaşından değil anne babasından öğrenir. İtirazlar olacaktır benim görüşüme ancak, nedenleri tartışma dışı bırakacağım. Bu benim görüşüm.

Diğer bir konu sürekli sektör değiştiren çalışanlar ve uzun süre aynı sektörde tek bir isim altında iş yapamayan firmaların sahipleri… Bazı çalışanlar o kadar fazla hızlı veya ilk fırsatta sektör değiştirmişlerdir ki, bir kişinin aynı sektörde uzun yıllar kalmasını pek akılları almaz. Hatta “yazık, kendini kurtaramamış” düşüncesi ile aşağı bile görebilirler. Başarısız olmalarının sebebinin yanlış sektör olduğu, kendilerini bir şekilde kurtarsa hayatlarının da kurtulacağı gibi kuruntular olduğunu dahi fark edemezler. Hep o ilk fırsatı yakalayıp kaçma planı içinde oldukları için kalacak olana acırlar. Oysa başarısızlığın insanın kendinden olduğunu, hangi sektöre giderse gitsin daha da beter olacağını bilemezler. Cehalet işte…

Firma sahipleri de kendi başarısızlık hikayelerini tecrübe olarak gördükleri için, başarılı bir çalışanın uzun süre aynı trendde yürüyebileceğini kabul edemezler.

Bir sektörde satıcı olarak 10 yıl ve üzerinde çalışan bir kişi emin olun bazı şeyleri doğru yapıyordur. Kendisi bilmeden içinden geldiği gibi de yapsa, bilimsel yollarla belirli taktikler de izlese… Bir şeyleri doğru yapıyordur. O kadar zaman aksi takdirde satıcı olunamaz.

Danışman olan kişiler ise, bu taktikleri ve kendi tecrübelerini birleştirip, sistematik olarak diğerlerine aktarabilen kişilerdir. Yıllarca sürede edineceğiniz bilgi, tecrübeyi, size neyi nasıl aktaracağını bilen birinden dinlemek size yıllar kazandıracaktır.

Kişi veya firma için bir eğitmen veya danışman ile çalışmanın en büyük kazancı;

  • Her şeyi deneme yanılma ile öğrenmek zorunda kalmaz, bu sayede zamandan ve hatalardan dolayı oluşacak maddi kayıplardan korunmuş olursunuz
  • Danışmanın size katacağı birkaç faydalı ilave bilgi bile, satışlarınızda uyguladığınızda, size bir miktar artış olarak dönecektir. Bunu asla küçümsemeyin.
  • Danışmanlardan alacağınız eğitimler ile kendinizin ve personelinizin yeterliliklerini artırarak, verimini yükseltebilirsiniz.
  • Başarılı eğitimler sonucu alınan güzel sonuçlar, ekip motivasyonunu hızla yükseltir.
  • Eğitimler, personelinize katma değer sağlayacağı için, size ve firmanıza olan bağlılıklarının artmasını sağlar.

Bir satış elemanı aldığınızda, ben biliyorum ki hepinizin öngörüsü, en az 3-6 ay bana bir faydası olmaz, ancak yetişir sonra satış yapar…. vs.. 6 ay bedava maaş ödemeyi göze alıyorsunuz, ama bir maaşı bile tutmayan bir eğitim ücretini ödeyip, en az 3-4 ay kazanmayı, hemen satışa başlayabilmesini mi kabul etmiyorsunuz? Arkadaşlar siz şirket yönetebildiğinizden, maliyet tasarruflarından falan haberdarsınız değil mi???

Motivasyon, başarılı satış taktikleri ve verimlilik, size bir yılda ne kadar ilave satış olarak döner sizce? Bu kazanç miktarını elde edebilmek için size fırsat sağlayacak kişiye ne imkan sağlar, ne kadar ödersiniz? Kazancınızın ne kadarını o kişi ile paylaşırdınız? Ya da şöyle sorayım, size iş getiren birisine, kârdan ne kadar komisyon veriyorsunuz? Olması gereken Danışmanlık ve Eğitim ücreti o kadardır.

Bir eğitim uzmanının çok güzel bir sözü ile bitirmek istiyorum yazımı:

Bir uzmanla çalışmanın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz,işi bilmeyenlerle çalışmaya başlayana kadar bekleyin.
E. Telci

Sevgi ile kalın. 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s