Bekleyenler Ordusu (An army that is waiting)

Beklemek yerine eyleme, harekete ve yapmaya doğru ilk adımı atın ve bundan korkmayın. Birçok insanın isteklerini, hayallerini ve ihtiyaçlarını gerçekleştirmek ya da elde etmek isterken karşılaştıkları en önemli engel, gerekli olan ilk adımı zamanında atamamış olmaktır.

Bu ilk adım, başkalarının sizi fark etmeleri, ciddiye almaları ve dinlemeleri anlamına gelir. Ayrıca yine bu ilk adım kişinin pasiflikten ve beklemekten sıyrılıp harekete geçmesi, bir rizikoya girmesi ve eyleme yönelmesi demektir.

Tanıdığım çok sayıda yetenekli insanın kendilerini daha küçük yaşlardan itibaren kaderlerine terk etmiş ve buna boyun eğmiş olduklarını biliyorum. Bunların hemen hepsi ümitsiz bir biçimde birilerinin gelip de kendilerine bir şans vermelerini bekler dururlar. O sözü çok edilen “tesadüf”ün hayatlarını değiştireceği günü de adeta iple çekerler.

Bunlar, iş yerlerinde işlerin daha iyi olacağı günü; evliliklerinde ilişkilerin düzeleceği anı; muayenehanelerde çağrılmayı ve bir lokantada ise garsonun gelip kendilerine siparişi sormasını beklerler.

Hayatlarının akışını, yani kaderlerini kendi ellerine almak istememeleri konusunda da, binlerce nedenleri vardır ve bunları açıklamak için, bir sürü güzel bahaneler bulurlar:

“Ben elimden geleni yapıyorum ama, bir türlü beni ciddiye almıyorlar.”

“Hayat hiç de öyle sandığınız gibi değil.”

“Hele elim biraz bollaşsın.”

“Koşullar biraz olgunlaşsın.”

“Evet, ben de harekete geçmek istiyorum, ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.”

Sürekli olarak karşılarına diktikleri ve “ama, fakat, nasıl” gibi tuğlalardan örülü olan duvar, onların bir türlü “bekleyenler ordusu” olmaktan çıkıp da, o ilk adımı atmalarına fırsat vermez.

Hep bir bekledikleri vardır. Şartlar olgunlaşmamıştır. Bir iş vardır o bitsin hemen harekete geçecektir. Şu an ailevi durumu uygun değildir. Psikolojik durumu uygun değildir. Maddi durumu yeterli değildir. Biraz durumu iyileşsin hemen!…

Bu bahaneler asla size ilk adımı atmanıza izin vermez. Sizi ikna etmiştir zaten ve yenmiştir bahaneler. Artık bahane yorganınızın altından soğuk havaya çıkmanıza gerek yoktur. Sıcak sıcak ağır yorganınızın altında uyuklayabilir, pinekleyebilirsiniz.

Arkadaşlar, kimse sizin için harekete geçmeyecek, bunu bilin. Hiçbir zaman tesadüfler ile size uygun bir ortam ortaya çıkmayacak. Avuçlarınıza hayat o mükemmel zamanlamalı fırsatı vermeyecek. İlk adımı siz atın ve başkalarının sizin için “tesadüfi” bir şeyler yapmasını beklemeden, harekete geçen siz olun!”

” Eğer başkalarının dikkatini kendi üzerinize çekmek, başarılı olmak, sonuca ulaşmak istiyorsanız, beklemek yerine; eyleme, harekete ve yapmaya doğru ilk adımı atın ve bundan korkmayın!” Belki de bu davranışınız hayatınızın akışını değiştirecek ilk adım olabilir.

BU sabah güzel bir cümle okudum. “Sizin göze alamadığınız riski alanlar, sizin hayal edip yaşayamadığınız hayatı yaşar.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s