Müşterini Kaç Saniyede Etkilersin? (In how many minutes can you impress your customer?)

(For English version of the article, please choose english language option from the right column. Translation is a google translation with 90+% correct translation. You anytime can ask any question if you could feel a hasitation and think it is important to understand.)

“Müşteri satıcıdan, ilk görüşmede ilk 4-5 saniyede etkilenir, 30 saniyede bir şey alıp almayacağına karar verir, 4 dakikada size evet veya hayır der.” gibi bir beyanı başarılı sunum veya iş görüşmeleri eğitimlerinde bizzat çok başarılı dahi saydığımız eğitmenlerin ağzından duyarsınız. Bu bir beyan mıdır hezeyan mıdır bilmiyorum.

Hatta öyle ulaşılmaz bir hedef ortaya koyar ki bu beyan, siz bu hedefi, bu kadar kısa sürede tutturmak için eğitim almazsanız olmaz, kendi başınıza yapamazsınız… gibi gizli bir mesajı iletmek içindir.

Manipülasyon Eğitimimde öğrettiğim bir konudur bu. Beyan ne kadar büyükse o kadar inanan çıkacaktır. Nazilerin meşhur propaganda sorumlusu Gobel’in taktiklerinin en başlıcalarındandır. Uçuk, inanılmaz yalanlar, birkaç kez üst üste topluma söylendiğinde, ciddi bir inanılırlık yüzdesine ulaşabilmektedir. Bu konuda da ne kadar inanılmaz bir beyan ortaya koyarsanız, çok ilginçtir, insanlar o kadar inanır.

Yine benzer şekilde, bu hedef ile ulaşılması imkansız bir yüksekliğe çıta konuyor.

https://www.udemy.com/course/sihir-gibi-sunumlar/ adresinden online eğitime ulaşabilirsiniz

Aslında ise ilk görüşmenizde müşteriyi etkilemek dahi 8-10 dakika alabilmektedir. Müşteriniz ilk bakışta, duruşunuz, kendinden emin konuşmanızla size bir olumlu veya olumsuz not verebilir, bu kısım doğru, ancak ilk 10 dakika sonunda müşteri ile sıcaklığı yakalamak sizin elinizde.

Sonraki aşama ise sunuma gelir, ancak sunum ürünlere hakim olmak, rakipleri tanımak kadar, akılda kalacak sunum mesajının doğru verilmesi ile daha doğru bir sonuca ulaşır.

Siz müşterinizi uyutacak uzun bir piyasa, rekabet, marka, model, referans vs sunumu yapabilirsiniz.

Ancak bir sunumda hedef odaklı bir tasarım ve anlatım hazırlarsanız, müşteri sizden çok anlattıklarınıza odaklanacaktır. Müşterinizin ne hatırlamasını istiyorsanız, sunumdan akılda nelerin kalıcı olmasını istiyorsanız, bu çerçevede hazırlık ve sunum, müşterinin dikkatini sizin takım elbiseniz veya aynı anda bacak bacak üstüne atacak olmanızdan, frekansı yakalamanızdan daha fazla etkileyecektir.

Demiyorum ki bu teknikler başarısızdır. Hayır, Bunlar da birer tekniktir, ancak her birinin kullanım yeri, şekli ve dozu tecrübe edilerek uzmanlaşmak gereken durumlardır.

Sonuç olarak size söyleyeceğim, birkaç saniyede etkileme gayreti ile eli ayağı birbirine giren, ilk etki için çalışıp, asıl mesajı vermekten uzak sunumlar yapmak yerine bir daha tüm sunum senaryonuzu gözden geçirin.

Sonuçta ses tonunuzun etkileyiciliği değil, size müşterinin satınalma sebebi olarak önüne serebileceğiniz geçerli nedenlerle bezenmiş sunum para kazandıracaktır. Başarıya ulaştıracaktır.

Not: Diğer yazılarımı da okumayı, beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s