HÂLÂ ÜMİT VAR!

Hafta sonu, size ait olması gereken, özel zamanınızda bir eğitim düzenledik. Beni bilenler Ajax Alarm sistemlerinin ülke satış ve iş geliştirme görevini yürüttüğümü bilirler. Ve ürünümüzü anlatmak istedik.

Tüm katılımcılara sonsuz teşekkürler ediyorum ki, sektör hakkında ümitlerim azalıyor, gelişmeye bu kadar kapalı bir sektör olamaz dediğim bir dönemde eğitime 3-4 gün kala duyurusunu yaptığımız ve hafta sonu düzenlediğimiz eğitime ilk gün 130 kayıt, son gün 560 kayıt ile inanılmaz bir ilgi gösterdiniz.

Farklı ürünler ve çözümler arayışının bu kadar yaygın olması, bildiklerinden başka hiçbir şey göremeyen ve sadece 20 yıldır bildiklerine sıkı sıkıya sarılanların yanında çok güzel bir durum. Sektörde kimler geleceğe sağlam ve gelişerek çıkacak belli oldu sayılır.

Burada sözüm ürün ithalatçılarına, marka temsilcilerine…

İnsanlar bildikleri ürünlere ilgi gösteriyor ve satmayı tercih ediyor. Beni eğitimden sonra arayan bir firma temsilcisi arkadaşın güzel bir sözü oldu.

“Ben 18 yıldır sektörde herkesin bildiği, yaygın bir markayı satıyordum. Gözüm kapalı programlamasını yapabiliyorum ve ürün hakkında her şeyi biliyorum. Ancak son 2 yıldır ilk sizin markanızı kullanmaya başladığımdan beri artık eski sistemleri bile sizinki ile değiştirmeye başladım. Satıcı için ürünün ne olduğu çok önemli değil. Hangi ürüne güveniyorsam, sorunsuz diye düşünüyorsam, müşteriyi bir şekilde ikna ederim. Benim için ürün fiyatı en az önemli konu. Yeter ki ürüne güveneyim…

Çok doğru… Eğer ürününüzü yeterince anlatamaz, insanlara öğretemezseniz, ürününüze güvendiremezsiniz. Ürününüz güvenmeyenler de asla ürününüzü satmazlar. Bu nedenle eğitim çok önemli.

Eğitim deyince bir çok firma “Biz de eğitim veriyoruz.” diyor. Ancak eğitim dedikleri çoğu zaman ürün teknik detaylarını anlatmaktan daha öteye gitmiyor.

Şimdi itirazları duyar gibiyim. “Ama siz de hafta sonu aynısını yaptınız. Siz de ürün teknik özelliklerini anlattınız.“… Doğru bu eğitim sadece teknik özellikler eğitimi idi. itirazınıza itirazım yok. Benim dediğim, bunun ötesine geçmemesi. Bu başlangıç için doğru bir yöntem. Ancak…

Sonrası gelmediğinde, sadece teknik özellikler anlatıldığında eğitim yarım kalıyor. Siz teknik avantajları anlattınız. Eğitime katılanların büyük kısmı teknik insanlardan oluşur böyle bir durumda, satıcılar da vardır ancak teknik eğilimli insanlar daha fazla olacaktır bu tip eğitimlerde.

Ve bu arkadaşlardan anlattıklarınızı ticari bir fikre kolayca dönüştürmelerini beklemeniz her zaman doğru olmayacaktır.

Ürünün en uygun, en iyi fiyatla, en rekabetsiz hangi mecralarda satılacağını ürün üreticisi olarak veya distribütör olarak siz biliyor olmalısınız. Ve beraber çalışacağınız firmalar ile bu tecrübeleri paylaşmaya başladığınızda ufuklarının açıldığını, daha kolay, daha fazla adette ve kazançlı sistem satmaya başladıklarını görebileceksiniz.

Bu nedenle bir ürün satıyorsanız firmalara, eğitimi sürekli ve onları her açıdan geliştirecek şekilde kurgulamazsanız başarınız kısıtlı olacaktır.

Sözlerimi ünlü bir düşünürümüzün sözleri ile bitirmek istiyorum.

Eğitim şart.” 🙂 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s