ŞAKA MISINIZ?

Satış işinin en önemli kısmı nedir biliyor musunuz? İkna yöntemleri, fiyat, taktikler, teknikler vs değil. Takip etmektir.

İlk görüşmeyi yaptıysanız, sunum veya demo aşamasındaysanız, teklif verdiyseniz… Eğer yeterince müşteriyi ve projenizi takip edemiyorsanız KEYBEDECEKSİNİZ. Acı gerçek, ama gerçek… KAYBEDECEKSİNİZ…

Satışta hiç elden bırakılmaması gereken konu süreç kontrolünün sizin tarafınızdan yönetiliyor olmasıdır. Toplantı, konu, randevu, iknalar, sunumlar… Ne kadar çok konuyu siz istediğiniz şekilde kontrol altında ilerletirseniz, sonuçta satışa ulaştırma şansınız o kadar yüksektir.

Ancak eğer konuları tamamen müşteriye bıraktıysanız, bizi bir ara ararsınız modundaysanız, unutun arkadaşım o işi.

Satış Direktörü olan arkadaşlara özellikle uyarımdır… Satıcılarınız proje raporlarında; “Teklif verdik ama ulaşılamıyor”, ” Teklif verdik bize dönecekler.” , ” Teklif verdik, inceleyip sonucu bize bildirecekler.” gibi raporlar veriyorlarsa orada takip anlamında ciddi bir kaçak olma ihtimali vardır. İşi kaybetmek istemiyorsanız müdahil olmak için beklemeyin ve siz dizginleri elinize alın.

Müşteri sizi zaten oyalamaya, tabiri caizse sallamaya dünden razıdır. Ama sizin de gevşemeniz, işin başkalarına kayması, kaybedilmesi anlamına gelecektir.

Konu nereden bu başlıkta açıldı derseniz…

Hani kriz var ya, hani iş yok ya, hani işlerde kâr kalmadı, vs bahanelerimiz çok ya…

Arkadaşlara iş paslıyoruz, müşteriyi tenezzül edip proje, teklif konusunda arayan yok.

Toplantı yapıyoruz, ilgili bir firmaya aktarıyoruz, bir demo gerçekleştirecek, randevu için haftalardır aranmamış.

Demo kurmuş, müşteri 2 haftadır, ürünleri sökebilirsiniz diyor. İlgili firma bırakın demoları sökmek konusunda görüşmeyi, daha müşterinin 3 haftadır telefonlarına çıkmamış.

Dönerim diyor, dönmüyor. Arayacağım diyor aramıyor. Göndereceğim diyor göndermiyor.

Ama konuşunca kriz var, iş yok… Arkadaşlar şaka mısınız? Herkesin iş diye kıvrım kıvrım kıvrandığı zamanda, size gelen fırsatı vücudunuzun tersi ile ittiğinizi göremiyor musunuz? Yoksa çok mu toksunuz?

Müşterisine, işine, iş partnerlerine, zamana, emeğe saygısı olmayanlar mezarlığında mezar taşlarının sayısı bilinmiyor. Yolculuğunuzun istikameti firmalar mezarlığı sizin de, aman dikkat.

Önce işinize saygı duyun ki, fırsatlar da size saygı duysun, işler akmaya devam etsin.

Bilmem mesajlarım ilgililere ulaştı mı?

(Bu arada özel bir isimden bahsetmiyorum, aman bizden mi bahsediyorsunuz diye aramayın :))) Bahsettiğim firmalardan o kadar çok var ki, kimseyi gözümün önüne getirmedim yazarken…)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s