İşyeri alarm sistemi nasıl olmalıdır?

Yıllarımızı alır bir işi geliştirmek. Bazen tırnaklarımızla kazımamız gerekir zorluklar karşısında. Birikimlerimizi kendimizden, masraflarımızdan kısarak oluşturur, her gün işimizin emekle, yeni doğmuş bir bebek gibi büyümesini, gelişmesini izleriz. Bazen iyi günlerini, bazen kötü günlerini yaşarız. Ancak her yaşanmışlık işyerimize bizi daha da bağlar. İşyeri alarm sistemleri de bunu korumamızı sağlar.

Sevdiklerimiz, değer verdiklerimizi korumak bizim hayatta en vazgeçilmezimizdir. Başlarına bir şey gelmemesi için önlemler alırız, güvenlik sistemleri kurdururuz. Aldığımız önlemler her gün başına bir şey geliyor olduğu için değil, bir gün başına büyük bir felaket gelmemesi için geleceğe yapılan bir yatırımdır. Ufukta görünmese bile, o ihtimal bizi endişeye sevk eder. Ve ne zaman olacağını, hatta olup olmayacağını bilmesek dahi ihtimali ortadan kaldırmak için, sevdiklerimize verebileceğimiz en güzel hediye iyi bir alarm güvenlik sistemidir.

İşyerimiz de bizim sevdiklerimiz arasındadır. Evimize onun sayesinde, para değil yetebilme gururu, tatil bileti değil ama birlikte geçirilen güzel zamanlar, hediye değil ama mutluluk taşırız.

Ailemizin ihtiyaçlarına yetebilmenin güveni ve gücünü gururla taşırız.

Çocuklarımıza, eşimize, anne ve babamıza sağlamayı düşündüğümüz güvenli bir gelecek hediyesini işyeriniz de en az onlar kadar hak etmez mi?

Yıllarınızı verdiğiniz, kendinizden, eğlencenizden, ailenize harcayabileceğiniz zamandan fedakârlık ederek büyüttüğünüz emeğin, bir kıvılcımla yok olma ihtimali veya hak etmeden kısa yoldan kazanç peşinde koşan birinin radarına girmesi… Sonucunda ailenize sunduklarınızın elinizden uçup gitmesi, tamir edilemez hasarlara sebep olmaz mı?

Ve “Hiç benim de başıma geleceğini düşünmemiştim!” pişmanlığı ile olanlar karşısında çaresiz kalış…

İş yeriniz de korunmayı diğer sevdikleriniz kadar hak eder. Unutmayın, koruduğunuz sadece emeğiniz değil, diğer tüm sevdiklerinize sunduklarınız olacaktır.

Yanlış bir seçim ile eksik bir işyeri alarm sistemi kurulursa…

Unutmayın tam güvenlik vardır veya hiç güvenlik yoktur. Yarım güvenlik, güvenlik değildir.

İş yerinizi nasıl korursunuz?

Yangın sistemi, alarm sistemi, kamera sistemi… Birçok yöntemle koruyabilirsiniz.

  • Her sistem sizi korur mu? Yoksa size önerilen ürünler korumaktan öte, sizinle ticaret olsun diye mi size satılır?
  • Bir çanta dolusu elektronik malzeme mi alıyorsunuz? Yoksa güvenlik sistemi mi?
  • Ne kadar süre ile bir sistemi kurmak için iş yeriniz şantiyeye çevrilecek?
  • Doğru kullanabilecek misiniz? Zor olacak, karmaşık olacak ve bir süre sonra bırakmak veya takip etmemek durumunda mı kalacaksınız?
  • İş yerinizin risk analizi ne tip sistem kurmanızı gerektiriyor? Gelen firma ürün özellikleri ve projeden ne kadar anlıyor? Dedim ya, elektronik sistem satıcısı mı? Yoksa güvenlik sistemi kurucusu mu? Size binanızın riskleri konusunda ne gibi bir çalışma yaptı? Doğru bir değerlendirme yapabildi mi?

O kadar çok sorular oluşacak ki kafanızda, ihtiyacınız olduğu halde karar veremeyeceksiniz. Almamak, karar vermekten kolay gelecek ancak risk gözünüzü korkutacak…

“Artık elektrikçiler, bilgisayar mağazaları bile alarm satıyor. Kime güveneceğim bilmiyorum. İşlerinin ehli olduklarını düşünmüyorum.” Diye düşünüyor olabilirsiniz…

Bir firma olsa, bu konuda üreticisinden teknik eğitimlerini almış, sertifikalandırılmış elemanları ile, size iş yerinizdeki büyük güvenlik risklerini çıkartsa, riskleri derecelendirse… Her bir riskin emniyet sorunu mu yoksa güvenlik açığı mı olduğunu size anlatsa…

“Onaylayınca ortalık şantiyeye dönecek, matkap sesleri, sıva, hilti ile kırılan duvarlar, boya badana derken… Nerede iş yapacağız, 2-3 gün işimizi kilitleyecek.” mi dediniz?

Sistem özellikleri nasıl olmalıdır?

Bir sistem olsa; hızlıca, günlerce değil, birkaç saatte kurulan, ortalığı kablolarla, kırılan duvarlar, sıva boya işlerine boğmadan kurulabilse… Kablosuz yapısı ile siz sabah kahvenizi bitirene kadar kurulsa ve size teslim edilse…

“İyi de şifrelerle doldu hayatımız, ona şifre, buna şifre, bir de bunun bölümlerini ayrı kurabilmek için bol * ve # li kodlar varmış…”

Size öyle bir sistem sunsa ki; tek tuş ile veya kumanda ile veya cep telefonunuz ile kurabilseniz. Veya zamanını ayarlayın kendi kendine aktive olsa…

“Güvenlik deyince hangi güvenlik? Bunun yangını var, kamerası var, alarm sistemi var…”

Öyle bir sistem olsa ki; yangın, hırsız alarm ve kamera sistemlerini tek bünyede toplasa ve her biri için yok ayrı program, yok ayrı bilgisayar, şifreler, vs gerekmese. Tek programda kullanılıp, kolayca yönetilebilse… Cep telefonunuzdan dahi kolayca yönetebilseniz ve nereye giderseniz gidin erişilebilir olsa.

“Bazen şehir dışına gidiyorum. Veya acele ile çıkıyorum. Kurmayı unuturum ben. Kendimi o kadar disiplinli görmüyorum.”

Öyle bir sistem olsa ki; elektronik bir sistem dahi olsa beni takip etse. Alarmı kurmadığımı fark etse beni uyarsa. Görmediğimde kendisi kurup, emeğimi korumada en büyük yardımcım olsa. Beni kendime bırakmasa, ben ne kadar dakik ve disiplinli olmasam da o unutmasa, kendi kendini aktive etse.

“Hep işyeri diyorsunuz ama, yolda başıma bir şey gelse, ona da yapacak bir şey yok herhalde. Risk sadece iş yerinde değil ki!”

Evet. Haklısınız! Risk her yerde. Ama öyle bir sistem olsa ki, yolda başınıza bir şey geldiğinde cep telefonunuzdan yardım isteyebilseniz, sistem sizin konumunuzu acil yardım birimlerine bildirse ve sizi uzakta da olsanız yalnız bırakmasa…

“O kadar övdünüz ki, başka uçuk isteklerle kendimi şımartmak isterim. Mesela o kadar iyi ise, bana para kazanmamda da yardımcı olur mu?”

Elektrik Sarfiyatı ve Yaşam kalitesi

Güzel sordunuz. Öyle bir sistem olsa ki; hem minimum elektrik sarfiyatı ile size katkı sağlasa, hem de zamanımızın en büyük sorunu olan enerji verimliliği konusunda size çözümler sunsa, istemediğiniz elektrikli aletleri dilediğiniz saatlerde otomatik veya sizin bir tıklamanız ile uzaktan da olsa açabilse veya kapatabilse. En çok hangi cihazlara elektrik bedeli ödediğinizi gösterebilmek için çekilen enerjiyi, anlık sarfiyatı size gösterebilse. Su asmasına karşı otomatik vanası olsa ve kendisi baskını algılayıp suyu kapatabilse… Bahçemi dilediğim saatlerde sulamamı sağlasa, kapalı kalan odalarda havalandirmayı , ısı ve nem dengesini otomatik sağlasa, bana rapor verebilse…

Uzaklarda olduğunuzda belirli saatlerde ışıkları açıp kapatsa, hareket algıladığında spotları çalıştırsa, evinizin huzurlu ortamında veya uzaklarda dahi olsa, çocuklarınız ve eşinizin de cep telefonuna yükleyeceğiniz uygulama ile her birinin zor anında yanlarında olsa…

Daha birçok sayamadığımız işi sizi, emeğinizi, değer verdiklerinizi korumak için gerçekleştirse.

Ve sizi sizden daha çok düşünse.

Böyle bir alarm sistemi var ve adı Ajax desek… Güvenliğinizi tüm dünyanın güvendiği, sektörünün lider markası Ajax’a teslim etmek ister miydiniz? http://www.ajax.systems

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s