Fikir Fakirliği… (Opinion Poorness)

Bir iş kurdunuz. Bir süredir iş yapıyorsunuz, ancak zamanla bir şeylerin ters gittiğinin farkındasınız. Her gün birbirinin aynısı, her ziyaret bir öncekinin kopyası. Sektör zaten birbirini bıçaklamakla, aynı ürünü aynı fiyata satıp hayatta kalma hayalleri kurmakla meşgul. Ne kazanabiliyorsunuz, ne de nasıl düzelir bütün bunlar bilmiyorsunuz.

Kendinizi bir tartın lütfen, içinize sorun. Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde yeni yılda çok farklı bir pozisyonda olmak size uzak gözüküyor mu?

Sadece siz değil, iş arkadaşlarınız, ekibiniz de aynı rutine girmiş bir monotonluk içinde, ve yeni bir gelişme ortaya koyamıyor. Sanki herkes tecrübeleri ile biriktirdiği tüm fikirleri bitirmiş. Denenmemiş fikir kalmamış, hepsi başarısız olmuş. Yeni bir şey üretilemiyor. Her söz aynı şekilde söyleniyor.

Motivasyonunuz her gün düşüyor, ayn zamanda satışlarınızda ki ivme de azalmaya başladı. hatta birçoğunuzda aşağı yöne dönüş başlamış bile olabilir.

Çıkış yolu nasıl olacak? Birbirinin aynısı rutinleri, birbirinin aynısı söylemleri veya firma ve ürünleri, hizmetleri satmaya devam ettikçe neyin değişmesini ümit ediyorsunuz?

Zaman kafayı bu ortamdan kaldırıp, nereye bu gidiş, hangi yol ayrımları, fırsatlar var, değişimler neler, artık benim sunduğum hizmeti müşteri aynı şekilde mi istiyor, farklılaşma gereği, zamanı gelmedi mi diye ne zaman soracaksınız?

Herkes birbirinin aynı ürünleri, aynı şekilde, aynı müşterilere, aynı fiyatla satıyor. Böyle bir delilik olamaz. Firmalar birbirinin kopyası, 3-5 satış müdürü ondan çıkıp ötekine gidiyor, aynı alışkanlıkları yayıyor kendi firmasına, piyasaya. 25-30 satışçı ondan buna geçerek aynı portföylerini aşındırıyor, her gün ayrı bir renkte ama aynı takım elbise içinde…

Ve bin bir ümitle ticarette başarı ümidi ile yola çıkan siz firma sahipleri her gün sermayenizin, müşterinizin, emeklerinizin aşındığını, eridiğini görüyorsunuz.

Kimse sizden her şeyi bilmenizi, her şeye akıl erdirmenizi, her konuda en çok bileni olmanızı beklemiyor. Bu mümkün de değil. Her şeyi bilemezsiniz. Ama bilen birini bulabilirsiniz. Fikir üretmek, yeni bir iş planı veya iş modeli için başka akılların desteğine de ihtiyacınız var. En büyük fakirliği sektörümüzün fikir fakirliği olsa gerek.

Danışmanlıklar ile size kendinizi sorgulama şansı sunabilir, eğitimler kendi ve ekibinizin motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Yeni yıl ile beraber, yeni bakış açıları, yeni bir hikaye yazma zamanı geldi bence. Krizler, piyasa daralması, kar marjlarının düşüşü derken, ayakta kalacak olanlar öncelikle stok depolama yapanlar değil, kendine ve ekibine yatırım yapanlar olacaktır. Ve bu yatırım eğitimler ile olacaktır.

Hepinize iyi, başarılı, bol sorulu ve sorgulu yeni bir yıl dilerim. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s